Home

AFC
CAF
Concacaf
Conmebol
FIFA
OFC
UEFA

Albanien
Andorra
Armenien
Aserbajdsjan
Belarus
Belgien
Bosnien
Bulgarien
Cypern
Danmark
England
Estland
Finland
Frankrig
Færøerne
Georgien
Gibraltar
Grækenland
Holland
Irland
Island
Israel
Italien
Kazakhstan
Kosovo
Kroatien
Letland
Liechtenstein
Litauen
Luxembourg
Malta
Moldova
Montenegro
Nordirland
Nordmakedonien
Norge
Polen
Portugal
Rumænien
Rusland
SanMarino
Schweiz
Serbien
Skotland
Slovakiet
Slovenien
Spanien
Sverige
Tjekkiet
Tyrkiet
Tyskland
Ukraine
Ungarn
Wales
Østrig
Udskriftsvenlig version
UEFA Cup-klubber fra: Skotland

Sæson

Klubnavn

Placering

1960/61Hibernian, Semifinalist
1961/62Heart of Midlothian, 2 Runde
1961/62Hibernian, 2 Runde
1962/63Hibernian, Kvartfinalist
1962/63Dunfermline Athletic, 2 Runde
1962/63Celtic, 1 Runde
1963/64Heart of Midlothian, 1 Runde
1963/64Partick Thistle, 2 Runde
1964/65Dunfermline Athletic, 3 Runde
1964/65Kilmarnock, 2 Runde
1964/65Celtic, 2 Runde
1965/66Heart of Midlothian, 3 Runde
1965/66Dunfermline Athletic, Kvartfinalist
1965/66Hibernian, 1 Runde
1966/67Dunfermline Athletic, 2 Runde
1966/67Kilmarnock, Semifinalist
1966/67Dundee United, 3 Runde
1967/68Dundee FC, Semifinalist
1967/68Hibernian, 3 Runde
1967/68Rangers, Kvartfinalist
1968/69Rangers, Semifinalist
1968/69Greenock Morton, 1 Runde
1968/69Aberdeen, 2 Runde
1968/69Hibernian, 3 Runde
1969/70Kilmarnock, 3 Runde
1969/70Dundee United, 1 Runde
1969/70Dunfermline Athletic, 3 Runde
1970/71Dundee United, 2 Runde
1970/71Rangers, 1 Runde
1970/71Hibernian, 3 Runde
1970/71Kilmarnock, 1 Runde
1971/72Aberdeen, 2 Runde
1971/72Dundee FC, 3 Runde
1971/72St. Johnstone, 3 Runde
1972/73Aberdeen, 1 Runde
1972/73Partick Thistle, 1 Runde
1973/74Hibernian, 2 Runde
1973/74Dundee FC, 1 Runde
1973/74Aberdeen, 2 Runde
1974/75Hibernian, 2 Runde
1974/75Dundee FC, 1 Runde
1975/76Dundee United, 2 Runde
1975/76Hibernian, 1 Runde
1976/77Hibernian, 2 Runde
1976/77Celtic, 1 Runde
1977/78Dundee United, 1 Runde
1977/78Aberdeen, 1 Runde
1978/79Hibernian, 2 Runde
1978/79Dundee United, 1 Runde
1979/80Aberdeen, 1 Runde
1979/80Dundee United, 2 Runde
1980/81St. Mirren, 2 Runde
1980/81Dundee United, 2 Runde
1981/82Dundee United, Kvartfinalist
1981/82Aberdeen, 3 Runde
1982/83Rangers, 2 Runde
1982/83Dundee United, Kvartfinalist
1983/84Celtic, 3 Runde
1983/84St. Mirren, 1 Runde
1984/85Heart of Midlothian, 1 Runde
1984/85Rangers, 2 Runde
1984/85Dundee United, 3 Runde
1985/86Dundee United, 3 Runde
1985/86Rangers, 1 Runde
1985/86St. Mirren, 2 Runde
1986/87Rangers, 3 Runde
1986/87Dundee United, Finalist
1986/87Heart of Midlothian, 1 Runde
1987/88Dundee United, 2 Runde
1987/88Celtic, 1 Runde
1987/88Aberdeen, 2 Runde
1988/89Aberdeen, 1 Runde
1988/89Heart of Midlothian, Kvartfinalist
1988/89Rangers, 2 Runde
1989/90Dundee United, 2 Runde
1989/90Hibernian, 2 Runde
1989/90Aberdeen, 1 Runde
1990/91Heart of Midlothian, 2 Runde
1990/91Dundee United, 2 Runde
1991/92Celtic, 2 Runde
1991/92Aberdeen, 1 Runde
1992/93Celtic, 2 Runde
1992/93Hibernian, 1 Runde
1992/93Heart of Midlothian, 2 Runde
1993/94Celtic, 2 Runde
1993/94Heart of Midlothian, 1 Runde
1993/94Dundee United, 1 Runde
1994/95Motherwell, 1 Runde
1994/95Aberdeen, Kvalifikationsrunden
1995/96Motherwell, Kvalifikationsrunden
1995/96Raith Rovers, 2 Runde
1996/97Aberdeen, 2 Runde
1996/97Celtic, 1 Runde
1997/98Dundee United, 2 Kvalifikationsrunde
1997/98Celtic, 1 Runde
1997/98Rangers, 1 Runde
1998/99Celtic, 2 Runde
1998/99Kilmarnock, 2 Kvalifikationsrunde
1998/99Rangers, 3 Runde
1999/00Kilmarnock, 1 Runde
1999/00St. Johnstone, 1 Runde
1999/00Celtic, 2 Runde
1999/00Rangers, 3 Runde
2000/01Heart of Midlothian, 1 Runde
2000/01Celtic, 2 Runde
2000/01Rangers, 3 Runde
2001/02Celtic, 3 Runde
2001/02Kilmarnock, 1 Runde
2001/02Rangers, 4 Runde
2001/02Hibernian, 1 Runde
2002/03Livingston, 1 Runde
2002/03Rangers, 1 Runde
2002/03Aberdeen, 1 Runde
2002/03Celtic, Finalist
2003/04Dundee FC, 1 Runde
2003/04Celtic, Kvartfinalist
2003/04Heart of Midlothian, 2 Runde
2004/05Heart of Midlothian, nr 5 i gruppe A
2004/05Rangers, nr 4 i gruppe F
2004/05Dunfermline Athletic, 2 Kvalifikationsrunde
2005/06Dundee United, 2 Kvalifikationsrunde
2006/07Rangers, 1/8-finalist
2006/07Heart of Midlothian, 1 Runde
2006/07Gretna, 2 Kvalifikationsrunde
2007/08Dunfermline Athletic, 2 Kvalifikationsrunde
2007/08Aberdeen, 1/16-finalist
2007/08Rangers, Finalist
2008/09Queen of the South, 2 Kvalifikationsrunde
2008/09Motherwell, 1 Runde
2009/10Falkirk, 2 Kvalifikationsrunde
2009/10Aberdeen, 3 Kvalifikationsrunde
2009/10Heart of Midlothian, 4 Kvalifikationsrunde
2009/10Celtic, nr 3 i gruppe C
2009/10Motherwell, 3 Kvalifikationsrunde
2010/11Celtic, 4 Kvalifikationsrunde
2010/11Hibernian, 3 Kvalifikationsrunde
2010/11Rangers, 1/8-finalist
2010/11Dundee United, 4 Kvalifikationsrunde
2010/11Motherwell, 4 Kvalifikationsrunde
2011/12Heart of Midlothian, 4 Kvalifikationsrunde
2011/12Dundee United, 2 Kvalifikationsrunde
2011/12Celtic, nr 3 i gruppe I
2011/12Rangers, 4 Kvalifikationsrunde
2012/13Heart of Midlothian, 4 Kvalifikationsrunde
2012/13Dundee United, 3 Kvalifikationsrunde
2012/13Motherwell, 4 Kvalifikationsrunde
2012/13St. Johnstone, 2 Kvalifikationsrunde
2013/14St. Johnstone, 3 Kvalifikationsrunde
2013/14Motherwell, 3 Kvalifikationsrunde
2013/14Hibernian, 2 Kvalifikationsrunde
2014/15Aberdeen, 3 Kvalifikationsrunde
2014/15St. Johnstone, 3 Kvalifikationsrunde
2014/15Motherwell, 2 Kvalifikationsrunde
2014/15Celtic, 1/16-finalist
2015/16Aberdeen, 3 Kvalifikationsrunde
2015/16St. Johnstone, 1 Kvalifikationsrunde
2015/16Inverness Caledonian Thistle, 2 Kvalifikationsrunde
2015/16Celtic, nr 4 i gruppe A
2016/17Heart of Midlothian, 2 Kvalifikationsrunde
2016/17Aberdeen, 3 Kvalifikationsrunde
2016/17Hibernian, 2 Kvalifikationsrunde
2017/18Celtic, 1/16-finalist
2017/18Rangers, 1 Kvalifikationsrunde
2017/18St. Johnstone, 1 Kvalifikationsrunde
2017/18Aberdeen, 3 Kvalifikationsrunde
2018/19Aberdeen, 2 Kvalifikationsrunde
2018/19Hibernian, 3 Kvalifikationsrunde
2018/19Celtic, 1/16-finalist
2018/19Rangers, nr 3 i gruppe G
2019/20Rangers, 1/8-finalist
2019/20Aberdeen, 3 Kvalifikationsrunde
2019/20Kilmarnock, 1 Kvalifikationsrunde
2019/20Celtic, 1/16-finalist
2020/21Motherwell, 3 Kvalifikationsrunde
2020/21Celtic, nr 4 i gruppe H
2020/21Rangers, 1/8-finalist
2020/21Aberdeen, 3 Kvalifikationsrunde
2021/22Celtic, nr 3 i gruppe G
2021/22St. Johnstone, 3 Kvalifikationsrunde
2021/22Rangers, Finalist
© 2001-2022 www.foot.dk
Danmarks største fodbold-statistik-website
  Valid HTML 4.01 Transitional